Türk Dünyası Sineması İzmir’de Ege Üniversitesi ev sahipliğinde bir araya geldi “Uluslararası Turan Film Festivali” başladı

“Uluslararası Turan Film Festivali” Ege Üniversitesinde gerçekleşen açılış töreniyle başladı. Ege Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla düzenlenen Uluslararası Turan Film Festivali açılış töreni Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin’in moderatörlüğünü üstelendiği törene, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Ersan ve  Prof. Dr. Banu Yücel, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Tasnif ve Araştırma Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Şahin, Devlet Sanatçısı Hülya Koçyiğit ve Sanatçı Sinan Akçıl, Azerbaycan Sığınmacılar ve Mülteciler Bakan Müşaviri Nesimi Nerimanov, EÜ üst yönetimi, yurt içi ve dışından sanatçılar, yönetmenler, senaristler akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Program, saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve ‘Uluslararası Turan Film Festivali Tanıtım Filmi’nin izlenmesi ile başladı.

Törenin açılışında konuşan Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, “Sinema, sadece bir eğlence aracı değil, aynı zamanda derin duyguları ifade etmenin, toplumsal meselelere dikkat çekmenin ve insanlığın ortak deneyimlerini paylaşmanın bir yoludur. Sinema, sadece seyirciyle filmleri buluşturan bir araç değil, aynı zamanda birer sanat eseri olarak da önemlidir. Yaratıcı yönetmenlerin, yetenekli oyuncuların ve tutkulu yapımcıların emekleriyle hayat bulan bu eserler, izleyicilerde derin izler bırakır ve düşündürür” dedi.

“Türk kültürünü geniş kitlelere yaymayı amaçlıyoruz”

Festivalin amacından bahseden Prof. Dr. Ersan, “Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından markası koruma altına alınan Uluslararası Turan Film Festivalinin hedefleri ile ilgili olarak, Türk devletleri ve topluluklarının sinema sanatçılarının, yönetmenlerini ve yapımcılarını buluşturmayı,  Türk sinemasının uluslararası alanda daha görünür olmasına ve Türk kültürünün sinema aracılığıyla, sinema diliyle daha geniş kitlelere ulaşmasına katkı sağlamayı, kültürel mirasın karşılıklı olarak paylaşılmasını sağlamayı, ortak projeler üretilmesine vesile olmayı ilk akla gelenler olarak söyleyebilirim” diye konuştu.

Pek çok ülkeden festivale katılım sağlandığımı vurgulayan Prof. Dr. Ersan, “İlk olmasına rağmen bu uluslararası sanat şölenine; 77 ülkeden bin 57 başvuru yapıldı. Festivale; Türkiye’den 158, Azerbaycan’dan 47, Kırgızistan’dan 31, Kazakistan’dan 21, Özbekistan’dan 15 ve Türkmenistan’dan 10 film katılım gösterdi. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’na üye ülkelerden seçkin filmlerin, özel gösterimlerin yapılacağı uluslararası film festivalinde; 3 söyleşi, 2 fotoğraf sergisi, 5 gösterim seçkisi, 1 resim sergisi, 1 konser, 1 dans gösterisi de gerçekleştirilecek. Bu festival ile her zaman olduğu gibi Ege Üniversitesi olarak, sanatın ve kültürün önemini bir kez daha vurgulamış, bu değerlere olan bağlılığımızı yansıtmış ve sanatın birleştirici gücünü vurgulamış oluyoruz. Son olarak, başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak olmak üzere bu festivalin düzenlenmesinde emeği olan, katkı sunan akademik ve idari personelimize teşekkür ediyorum. Yine Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ve organizasyon ekiplerine, katılımcılara ve tabii ki filmlerini bizimle paylaşan yönetmenlere ve yapımcılara teşekkürlerimi sunarım” diyerek sözlerini noktaladı.

Etkinliğin moderatörlüğünü üstlenen Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı ve festivalin Yönetim Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, “Kızılelma teması ile gerçekleştirilen Turan Film Festivalinin ilk etkinliğini yapmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Yarın da festivalimizin ödül töreninin heyecanını yaşayacağız. Hepinizi ödül törenimize bekliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Ekin Dans Topluluğu’nun “Zeybek Gösterisi” ile devam eden etkinlikte, başarılı sanatçı Sinan Akçıl’a plaket takdim edilirken Türk sinemasının dört yapraklı yoncasından biri olan Yeşilçam’ın duayen ismi Devlet Sanatçısı Hülya Koçyiğit’e “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” verildi. Sanatçı Sinan Akçıl’ın seslendirdiği “Daima Yaşa Azerbaycan” şarkısı katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı.

“Yaşasın Türk Sineması!”

Devlet Sanatçısı Hülya Koçyiğit, “Türk filmleri, bizim hazinemiz, çünkü bizleri anlatıyor. Bizim sevinçlerimizi, korkularımızı, sevdalarımızı, beklentilerimizi, iletişim biçimimizi anlatıyor. Bu nedenle, Türk Sinemasını izlemeye devam edin. Bu filmler, kendi kültürümüzü sevmemiz, benimsememiz ve yaşatmamız için varlar. İyi ki sinemamız var, Yaşasın Türk Sineması!” diye konuştu.

Tören Azerbaycanlı yönetmen Zamin Mammadov’ın “Ses- Voice” kısa film gösterimi ile sona erdi.

         Festival kapsamında Türk Dünyası sinemasının en güncel ve seçkin örnekleri Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen kısa film seçkisi gösterimleriyle izleyicilerle buluştu. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından “Uluslararası Turan Film Festivali” ismi ile patent altına alınan ve  “Kızılelma” teması ile gerçekleştirilen festivalin ödül töreni ise Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde 3 Mayıs Cuma günü saat 19.00’da yapılacak. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x