Uykusuzluk çekenler dikkat! Bu yiyecekler, sizi uyanık tutuyor olabilir

Demanstan, Alzheimer gibi nörolojik sorunlardan kalp sağlığına kadar her açıdan sağlığımızı etkileyen uykunun dinlendirici ve kaliteli olması konusunda uzmanlar sık sık uyarılarda bulunuyor. Ancak tüm bu uyarılara rağmen uykusuzluk sorunu yaşayanlar için geceleri zaman zaman göz bile kırpmak mümkün olmayabiliyor.

Uyumak isteyip uyuyamamak, bir türlü dinlenememek, tüm gece uyanık kalmak… Uykusuzluk sorunundan muzdaripseniz uyku uzmanlarının bu uyarılarına dikkat!

Uzmanlara göre beslenme biçiminiz, geceleri uyanık kalmanızın nedeni olabilir. Peki neler yemeli, nelerden de uzak durmalısınız?

BAHARATLI YİYECEKLERDEN UZAK DURUN

Indiana Uyku Merkezi’nden Dr. Abhinav Singh, baharatlı yiyecekleri uykusuzluğun en önemli nedeni olarak niteledi.

Singh, baharatlı yiyeceklerin, özellikle de onları yemeye alışkın olmayanlar için uykunun en büyük düşmanlarından biri olan reflüye neden olabileceğini söyledi.

Arizona Uykusuzluk ve Uyku Enstitüsü’nden Dr. Ruchir P. Patel de “Yatmaya yakın baharatlı yiyecekler yemek asit reflüsüne neden olabilir, bu da beynin aşırı uyanmasını tetikleyebilir” dedi.

PİZZA VE DOMATES

Singh, domatesin reflü için önemli bir tetikleyici olduğunu söyleyerek; İtalyan yemeği ya da gece film keyfi yaparken söylenen pizzanın uykuyu kaçırmaya neden olabileceğine dikkat çekti.

Dr. Patel de yatağa gitmeden en az üç saat önce yemek yemeyi bırakmak gerektiğini söyledi. Özellikle de doymuş yağ oranı yüksek yiyeceklerin (pizza gibi) akşam mümkün olduğu kadar erken yenilmesini tavsiye etti.

HAMBURGERLER ÖĞLE YEMEĞİNE…

Singh, et sindiriminin vücutta daha uzun sürdüğünü ve hatta ketçap gibi reflüyü tetikleyecek bir sosla tüketildiğinde uyumayı engelleyecek şekilde rahatsız edeceğini söylüyor. Bu yüzden de hamburger yemek isteyenlere öğlen yemelerini öneriyor.

Ancak bunun yanında sebzeli bir burger yiyebileceklerini belirtiyor.

GECE DONDURMA KEYFİNE SON

Uyku uzmanı Dr. Raj Dasgupta da şeker oranı yüksek herhangi bir tatlının, gece çok geç saatte yenmesi durumunda uykuyu engelleyeceğini söylüyor.

Yüksek şeker içeriği kan şekerinde dalgalanmalara ve mide sorunlarına neden olabilir. Bu da yatmadan önce uyanık tutarak rahatlamayı ve uykuya dalmayı engelleyebilir.

Singh ise özellikle çikolatalı dondurmaya dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek meslektaşını destekliyor: “Birçok kişi çikolatanın kafein içerdiğini bilmiyor.”

YATMADAN ÖNCE SÜT İÇMEYİN

Yatmadan önce bir bardak süt?

Dr. Patel, laktoz sayesinde hem çocuklarda hem de yetişkinlerde sütün reflüyü tetikleyebileceğini belirtti.

Patel, akşamları ılık, süt içilmesi şartsa, yulaf sütünü veya bitki bazlı başka bir şeyi denemeniyi önerdi.

NANEDEKİ SIR

Yatmadan önce bir fincan nane çayı, uykusuzluk için tüketilebilir gibi görünse de durum hiç de öyle değil. Nanenin aslında tıpkı domates gibi reflüyü tetikleyebileceğini bu yüzden de uzmanlar, yatma saatine yakın bir şekilde nane tüketmemek gerektiğini söylüyor.

PEKİ NE YEMELİ?

Yağ yok, baharat yok, tatlı yok… Peki ne yenebilir?

Esmer pirinç, mercimek, tam buğday ekmeği gibi lif oranı yüksek karbonhidratların yanı sıra tavuk ve balık gibi proteinleri tercih etmek uykusuzluk sorunu için de oldukça sağlıklı tercihler olabilir.

Dasgupta, bu yiyeceklerin hepsinin sindirim sistemi dostu olduğunu, bunun da daha iyi uyku anlamına geldiğini söyledi.

Singh, zamanlamanın da önemli olduğunu söyledi. Yatma saatine ne kadar yaklaşılırsa öğün o kadar küçük olmalı. Gece geç saatlerde atıştırmalık tüketilecekse de 300 kalorinin altında olması gerektiğine dikkat çekiyor: “Bir avuç fındık iyi bir gece atıştırmalığıdır çünkü lif ve doymamış yağ içerir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x